Problem dla rodziców i opiekunów? Nie tylko. Dziecko przeżywa to jeszcze bardziej. Zróbmy więc wszystko, aby nasza pociecha radośnie rozpoczęła lub kontynuowała swoją przygodę i edukację w przedszkolu.

Czego się spodziewać?

Pierwsza wizyta w przedszkolu. Wszyscy i wszystko nowe. Kilkugodzinna przerwa w kontakcie z rodzicami, rodzeństwem. Spokojnie – najpierw jest adaptacja, która odgrywa dużą rolę i ma miejsce w pierwszych dniach otwarcia przedszkoli. Bywa jednak i tak, że największą umiejętnością jest „pokojowe” przekroczenie progu domu. Mniej problemów mają rodzice dzieci, które wracają do przedszkola na kolejny semestr.

Jakieś pomysły?

Skupmy uwagę na przedmiotach, z którymi dzieci obcują każdego dnia. Zapamiętują kształty, kolory, teksturę lub motyw z ulubionym bohaterem z bajki.

zabawki z bajek
Ulubieni Bohaterowie Dzieci

Zapamiętane zostaną również te zabawki, którymi bawiły się z bratem, siostrą lub rodzicami. Wykorzystaj to!

Worek skarbów – lub plecak niespodzianek

Oprócz mokrych chusteczek czy pieluch, można zabrać ze sobą magiczny plecak lub worek, w którym dziecko znajdzie wspaniałe niespodzianki. Zapominając dzięki temu o tym, że za chwilę znajdzie się w przedszkolu.

Da to również czas dziecku na uspokojenie się. Zapoczątkuje pozytywne skojarzenia.

Plecaczki, torby na ramię i worki Rachael Hale

Co do środka?

Książeczki – świetny pomysł na dłuższą drogę do przedszkola. Książeczki umieszczamy w woreczku i wyciągamy je dopiero we własnym pojeździe lub komunikacji miejskiej. Informujemy dziecko o niespodziance, którą odkryje podczas podróży, odwracając w ten sposób uwagę od celu podróży.

książeczki
Książeczki dla dzieci

Dziecko zainteresowane faktem, że coś otrzyma, spokojnie wyjdzie z domu. Podczas jazdy nasz maluszek będzie się kształcić, a nie rozmyślał o tym, że jedzie do przedszkola. Zakoduje to w świadomości dziecka przyjemne skojarzenie i kolejne wyjścia będą już o wiele łatwiejsze. Przy okazji wspomagamy rozwój przedszkolaka.

Water Wow – jak się tym bawić?

Malowanie bez bałaganu! W domu, aucie, pociągu czy w poczekalni. Jak to działa?

Dziecko maluje wodą, po specjalnych stronach z niezwykłymi kolorowankami. Każde pociągnięcie zawartym w zestawie pisakiem sprawia, że na stronach pojawiają się kolory oraz, z początku niewidoczne detale. Zestawy nadają się do wielokrotnego użytku! Pisak można ponownie napełnić wodą, zaś strony po wyschnięciu gotowe są do ponownego „malowania”. – sprawdź: Kolorowanki Melissa & Doug

Zabawki – to super skarby

Drobne zabawki – genialny pomysł.

laleczka, niespodzianka
Słodka Laleczka – Niespodzianka
MATCHBOX

Przynieś swoją zabawkę – czyli: – w wybranym dniu tygodnia, dzieci mogą zabierać ze sobą swoją ulubioną zabawkę do przedszkola (ze względów bezpieczeństwa, musi być na tyle duża, aby dziecko nie mogło jej połknąć)

Pożegnanie ze skarbami – co dalej w szatni?

Plecaczek lub worek skarbów zostaje w szatni. Problem? Możemy ruszyć wyobraźnię dziecka i przed jego odebraniem po zajęciach, dorzucić coś małego – kolejna niespodzianka.

Nie przesadzajmy. Nie muszą to być nowe zabawki za każdym razem. Przykład: jeśli książeczka traktuje o przyrodzie, włóżmy do plecaczka znaleziony listek, kasztan, kwiat lub żołądź. Zamieniajmy zestawy co pewien czas, korzystając z tego co już mamy w domu.

Zabawa w domu

Rozwijajmy w dzieciach ciekawość, kreatywność i pozwalajmy powoli na to, aby same uzupełniały skarby na kolejne wizyty w przedszkolu.

Zabawki dla dzieci w wieku 0-3 oraz zabawki dla dzieci w wieku 4-6 lat

Jeśli Twoje dzieci są w wieku szkolnym to może zainteresować Cię ten wpis: „Plecaki nie tylko do szkoły!